O nas

Konie w Supraślu

Klub Sportowy „Victoria” w Supraślu od ponad 15 lat działa aktywnie w rozwoju sportu dzieci i młodzieży w dwóch dyscyplinach: lekkoatletyka i jeździectwo. Klub jest członkiem Podlaskiego Związku Jeździeckiego i od momentu powstania aktywnie uczestniczy w jego pracach. Od roku  2005 organizujemy minimum dwie imprezy jeździeckie w roku. Wszystkie nasze zawody liczą się do klasyfikacji zawodników w Jeździeckiej Lidze Podlasia. Od 9 lat sztandarową imprezą organizowaną przez KS „Victoria” są Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w ujeżdżeniu. Tradycyjnie też co roku organizujemy „Hubertusa”, w którym uczestniczą, oprócz członków KS „Victoria”, jeźdźcy i konie z zaprzyjaźnionych Klubów.  

Ujeżdżenie to nasza specjalność

Ujeżdżenie, będące dyscypliną olimpijską, jest podstawową dyscypliną jeździecką, w której specjalizuje się nasz Klub. Wynika to z faktu, iż zajmujemy się przede wszystkim pracą z dziećmi i młodzieżą, a ujeżdżenie jest podstawową bazą wszelkich sportów konnych. Umiejętności jeźdźca i konia i ich współpraca na czworoboku, są oceniane przez sędziów. Poszczególne konkursy różnią się trudnością przejazdów, a praca sędziów wymaga olbrzymiej wiedzy i doświadczenia, ale także daru obserwacji, by poza oceną poszczególnych elementów wykonywanych przez parę jeździec – koń, uchwycić i ocenić całość przejazdu, jego płynność i piękno. Kilka minut przejazdu na czworoboku to godziny i miesiące spędzane na hali lub czworoboku w trakcie żmudnych treningów i pracy nad poszczególnymi figurami i elementami przejazdu. Tę właśnie pracę wykonujemy z młodzieżą rozpoczynającą i kontynuującą w naszym klubie swoją jeździecką przygodę. Co najważniejsze stawiamy na bezpieczeństwo, bo bez tego nie ma świadomej rekreacji jeździeckiej.

Rekreacja i turystyka konna

KS „Victoria” oferuje też wszystkim chętnym naukę jazdy konnej od podstaw lub doskonalenie umiejętności jeździeckich w ujeżdżeniu i skokach. Specjalizujemy się także w turystyce jeździeckiej, a nasz Klub posiada certyfikat ośrodka stażowego dla przodowników turystyki jeździeckiej PTTK. W naszej ofercie znajdują się więc jazdy terenowe po przepięknych lasach otaczających Supraśl, a także rajdy jedno lub kilkudniowe po Puszczy Knyszyńskiej. Od roku 2019 pojawiła się specjalna oferta dla miłośników rajdów konnych przemierzających Puszczę Knyszyńską, jako że Supraśl leży na szlaku konnym „Kresowe Wędrówki”. Jest to możliwość nieodpłatnego skorzystania z boksów dla koni w nowo wybudowanej stajni.

Mamy nadzieję,  że w ten sposób przyczynimy się do popularyzacji turystyki jeździeckiej w naszym regionie i że będzie coraz więcej chętnych do podziwiania uroków Puszczy Knyszyńskiej w ten właśnie sposób, a jednocześnie aktywnego odpoczynku na końskim grzbiecie.